Ranní přehled 21/11: NWR, ECM, ČEZ, Unipetrol
Index PX: 733 bodů (pokles o 5,7 % d/d), objem: 1 842 mil. Kč
NWR: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle slov finančního ředitele NWR Marka Jelínka by společnost mohla zvážit odkup akcií, kvůli jejich nízké ceně na burze. Jelínek řekl, že odkup je jednou z možností, kterou nelze vyloučit. Společnost také oznámila, že současná finanční krize může ohrozit vyjednávání o kontraktech na příští rok, což je trhem očekáváno. Prodej produkce na příští rok by dle Jelínka neměl být výrazně ohrožen, NWR by příští rok měla prodat 12,5-13 mil. tun uhlí, což jsou hodnoty prodejů obvyklé v posledních letech. Při vyjednávání by NWR naopak mohl pomoci očekávaný nedostatek uhlí ve střední Evropě.
Valná hromada, která bude schvalovat začlenění 25% podílu ve Ferrexpu, se dle Jelínka bude konat v lednu příštího roku, což je později, než bylo očekáváno (prosinec). Na valné hromadě budou hlasovat pouze menšinoví akcionáři. Začlenění akcií Ferrexpa by ovlivnilo výplatu dividend ze zisku za 2. pololetí 2008. Jelínek řekl, že dividenda za 2H08 by měla být jen mírně nižší než dividenda ze zisku za 1H08 (ta činila 0,28 EUR). Dle naší kalkulace by dividenda z 2H08 i přes začlenění Ferrexpa (což není vůbec jisté) mohla dosáhnout až 0,26 EUR/akcii.
Akcie NWR včera v Praze zavřely na dalším historickém minimu, 61,2 Kč (-11,1 % d/d). V Londýně pak akcie zavřely ještě níže, na 59 Kč.
ECM: Negativní zpráva (Analytik: Patrick Vyroubal)
Představenstvo ECM plánuje vydat 2 miliony akcií formou privátní emise (ve 4Q08). ECM Group N.V. (30% podíl v ECM) má zájem upsat všechny tyto akcie při ceně max. 303 Kč za akcii, což je i nabídková cena dobrovolné nabídky odkupu. Výnos z emise má být použit na posílení kapitálové pozice ECM. Úpis by znamenal nárůst počtu akcií o 44 % a rozředění NAV (čisté hodnoty aktiv) na akcii na zhruba 40 EUR, z 55,1 EUR k 1H08 (-27 %). Po úpisu by ECM Group držela v ECM 52% podíl plus akcie z dobrovolné nabídky.
Domníváme se, že trh bude vnímat budoucí rozředění nepříznivě, ale mělo by se to projevit až po skončení platnosti dobrovolné nabídky (po 12. prosinci). Na druhou stranu kapitálová injekce (cca 23 mil. EUR) může společnosti pomoci vyřešit problémy s financováním. I když se nám dobrovolná nabídka zdá stále jako neatraktivní, tak bychom vzhledem k výše uvedenému radili důkladně zvážit, zda tuto nabídku nakonec nepřijmout (nelze také vyloučit, že ECM může někdy v budoucnu požádat o stažení svých akcií z burzy).
ČEZ: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
ČEZ oznámil, že včera podepsal dohodu šestice zahraničních investorů se státní rumunskou společností Nuclearelectrica o založení společného podniku pro výstavbu a provoz 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. ČEZ by ve společném podniku měl mít 9,15% podíl. Nuclearelectrica bude vlastnit 51 %, o zbytek se podělí dalších 5 investorů.
ČEZ také oznámil, že v Rumunsku včera podepsal se společnostmi Termoelectrica a Electrocentrale Galati memorandum o porozumění pro projekt Galati. Memorandum definuje všechny potřebné kroky pro zřízení společného podniku, ve kterém bude ČEZ majoritním akcionářem. Cílem joint venture je zajištění modernizace stávající elektrárny a stavby nového bloku (případně i plynové elektrárny o výkonu 400 MW). Velikost investice ČEZu do projektu není zatím známa. ČEZ tak v Rumunsku svou pozici posílí o výrobní základnu. Doposud na tomto trhu vlastní jen jednu distribuční společnost.
Unipetrol: Neutrální zpráva (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy deníku HN řekl prezident firmy Lukoil, Vagit Alekperov, že Lukoil by rád získal podíl v některé z českých rafinérií. Dále sdělil, že doufá, že by se časem mohla objevit možnost vstoupit do České rafinérské (ČeRa). Lukoil je dodavatelem ruské ropy pro české rafinerie a podniká na českém maloobchodním trhu s palivy (čerpací stanice). Je jasné, že po koupi podílu v ČeRa by Lukoil již v ČR nebyl plně závislý na dodávkách od svých konkurentů na maloobchodním trhu (Unipetrol, Eni, Shell). V tisku se již delší dobu spekuluje, že by svůj podíl v ČeRa mohl prodat Shell (drží 16,3% podíl). Dle našeho názoru by však Shell nejdříve musel opustit maloobchodní trh v ČR, což se však vzhledem k potenciálu trhu nezdá pravděpodobné. Navíc by předkupní právo na podíl Shellu v ČeRa měli stávající akcionáři (Unipetrol a Eni).
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio